R.T. Erdoğan'ın 12 Eylül'lünün sonu mu?

Selçuk Ş. POLAT

7 Temmuz 2016
R.T. Erdoğan'ın 12 Eylül'lünün sonu mu?

Erdoğan sınıf tahlilinden uzak, çıkarlarının ona verdiği içgüdüsel pragmatizimle, İsrail'le Ortadoğu'da işbirliğine girerek ABD’yi yumuşatmayı, Bharara’ya baskı yapmasını, Rusya'dan özür dileyerek hem ekonomik iyileşmeyi hem de Suriye politikasını ABD çizgisine çekmeyi planlamaktadır. Tabii İŞİD’le gizli ve sofistik ilişkilerini kopartmadan.

Ülkemiz karanlık bir uçuruma doğru onlarca yıl istikrarlı bir şekilde ilerliyor. Hayat bizlere gereken cevabı verdi ve vermeye de devam ediyor: Siyasal İslam ve ırkçılık dogmatizm ve terörizmdir. Anadolu kültürüne oturmayan dini vb. inançlar bir canavardır.

İşte bu canavar bugün iki başlı ejderha olarak, ortalığı kan gölüne çevirmeye Erdoğan’ın 12 Eylül'üyle başlamıştır. Fakat halkımız bugün hiç olmadığı kadar biçare ve şaşkındır. Zaten halkın nerdeyse %50, %60 kadarı bu ejderha tarafından sindirilmiş veya kendisini onlara, Harikalar Diyarında ki ALİCE olarak yutturabilmiştir. Bunlar; dini ve ırki uyuşturucunun etkisinde ki taşralılar, önlerine bir avuç yem atılan girişimciler ve devrimin ihanetçisi bürokratik solculardır.

Pekâlâ, bu canavar neden son günlerde sağa sola ateş püsküremiyor? Neden ilan ettiği kırmızı çizgileri çiğneyenlere ve işeyenlere bir laf edemiyor. Hatta onlardan biri olan Rusya’ya İncirlik üssünü bile açmayı önerebiliyor.

Canavarın başı fena halde belada! Nasıl mı?

Biraz geriye dönelim!

Canavarın başı, Güney Kürdistan lideri Barzani ve CIA, üçü, İŞİD henüz Musul’u işgal etmeden önce bu örgütle bir anlaşma yaptılar: Irak Şii Hükümetinin kontrolünde olan Musul bu örgüt tarafından gerekli istihbarat verilerek işgal edilecekti. Dolayısıyla Ortadoğu'da Şii dengesi İŞİD aracılığıyla kırılacaktı. Bu antlaşmayı arka planda en çok destekleyen de İsrail’di.

Hatırlayın, tarih 10 Haziran 2014; İŞİD Musul’u işgal etmeye başladığında, Barzani’ye bağlı Peşmergeler kurşun atmadan sınırda bekliyorlardı. Zaten İŞİD’in sözcüsü olduğunu söyleyen bir kişi Irak Kürt Bölgesel Yönetiminde yayın yapan Rudaw televizyonuna verdiği demeçte, “Kürt Bölgesine saldırı planlarının olmadığını” açıklayarak antlaşmaya uyacağı mesajını veriyordu.

İlginç olan ise! Hatırlayın; Musul'daki konsolosluk elemanlarımız İŞİD tarafından tutuklandı. Kıllarına dokunulmadan Erdoğan sayesinde kurtarıldılar(!). Bu ise, dörtlü anlaşmadaki Erdoğan imzasını taşıyordu. Onun bu oyundaki sofistike yorumuydu!

Hatırlayın, tarih 3 Ağustos 2014 (Musul işgalinden 2 ay sonra); İŞİD denen teröristler Şengal’i işgal etmeye başladılar. Bu antlaşmada yoktu. Halk katledilirken, PKK, bu teröristlere karşı ortak savaş vermek için Barzani’ye 5 kişilik bir heyet gönderdi. Barzani bunlardan üçünü tutukladı. Diğer ikisi kaçıp örgütüne haber verdi ve PKK, binlerce Ezidi vatandaşı Şengal dağında kurduğu savaş hattının arkasına geçirmeyi başardı.

Bölgesi işgal edilen Barzani güçleri şoktaydı. Barzani, Türkiye ve ABD’ye baskı yapmaya başladı.

Bu üçlü ittifakın hesap etmediği, anlaştıkları İslamcı terör örgütünün ele avuca sığmaz oluşuydu. Barzani’nin kırmızı çigisini aşıp içlere doğru ilerlemeye başlamışlardı bile. Durum tersine dönmüştü: PKK’yı tasfiye edelim derken, PKK halkın kahramanı olup çıkmıştı.

Yine hatırlayın, tarih 13 Eylül 2014; İŞİD, anlaşma çerçevesinde Kobani kuşatmasını yapıp PYD toprağına girdi. Herkes memnundu. Fakat Barzani İŞİD’e güvenilmeyeceğini anlamıştı. ABD ise kendi eliyle piyasaya sürdüğü yeni bir El-Kaide olgusuyla karşı karşıya olduğunu anladı. Bu yeni EL-KAİDE, yani İŞİD, eskisine rahmet okutuyordu. İttifakın son üyesi Türkiye’ye gelince; O halinden ve gelişmelerden memnundu: İŞİD’in petrolü, İŞİD’in militanları onun hedefleri doğrultusunda işe yarıyordu. Hem ekonomik krizin giderilmesinde (Petrol dışında Katar ve Suudi Arabistan’ın İŞİD için para akışı) ve hem de Erdoğan’ın 12 Eylülünü korumak ve kurumlaştırmak için yaratılan milliyetçi-ırkçı savaşta militan desteği muazzam iş görüyordu.

Hatırlayın; 7 Haziran seçimlerinde parlamento çoğunluğunu kaybeden Erdoğan, İŞİD sayesinde (Yüzlerce devrimci ve demokratın katliyle, yaratılan korkuyla)1 Kasım seçimlerinde yeniden çoğunluğu almıştı.

Fakat ne var k,i İsrail destekli dörtlü ittifak çatırdayıp bölünmüştü. Erdoğan ise müttefiklerine moral veriyordu: “Kobani düştü düşecek” Yani biraz sabredin bekleyin diyordu. Ama Barzani, ülkesi içindeki katliamlara belki bir müddet sessiz kalabilirdi. Kobani'deki İŞİD kuşatması uzadıkça ve İŞİD’in Kürt katliamları sürdükçe iktidarını kaybetme tehlikesi baş göstermişti.  

Hatırlayın; İŞİD’in aylar süren orantısız güç kuşatması sırasında ne ABD, ne Barzani ne de başka birileri KOBANİYE, yani PYD’ye destek vermedi. Ne zaman ki Barzani ve ABD, Türkiyenin çıkarlarına hizmet ettiklerini anladılar, ne zaman ki Barzani iktidarını kaybetme tehlikesini gördü işte o zaman İŞİD’le olan antlaşmadan ABD ve Barzani çekildiler. PYD ile oturup onu kontrol edecekleri bir protokolle yardıma karar verdiler. ABD, işte o günlerde Suriye politikasında ciddi bir değişikliğe gitti.

İşte Erdoğan’ın 12 Eylül darbesinin sonunu hazırlayan başlangıç burasıdır. Erdoğan son iki yıl içinde hem ülkede hem de yurt dışında kredisini tüketmiş bulunuyor. Çiğnenmeyen kırmızı çizgisi, çark edilmeyen politik hedefi kalmadı. İsrail’le antlaşma yaparak da İslam âleminin liderliğini isteyerek terk etti. Dayandığı, güvendiği muhafazakâr, islamcı ve ırkcı kitlelerden de eskisi kadar emin değil. Suriyeli mültecileri seçmen yapma planı da zaten bu korkunun dışa vurumudur.

Geriye sadece, devleti, yani yürütme, yargı ve yasama güçleri kendine tam ve doğrudan bağlayarak olduğundan güçlü görünme içgüdüsü kaldı. Hani kedi, köpeği gördüğünde içgüdüsel olarak olduğundan büyük gözükmek için kabarır ya! İşte o!

Evet! Erdoğanın 12 Eylül darbesinin (coupe d'etat) son sahnesine gelmiş bulunuyoruz.

Erdoğan sınıf tahlilinden uzak, çıkarlarının ona verdiği içgüdüsel pragmatizimle, İsrail'le Ortadoğu'da işbirliğine girerek ABD’yi yumuşatmayı, Bharara’ya baskı yapmasını, Rusya'dan özür dileyerek hem ekonomik iyileşmeyi hem de Suriye politikasını ABD çizgisine çekmeyi planlamaktadır. Tabi İŞİD’le gizli ve sofistik ilişkilerini kopartmadan.

Bu Ortadoğu'nun gördüğü en muhteşem, en kıvrak ve en baş döndürücü Şark dansıdır.

Kürt halkının katliamı Erdoğan'a belki üç beş milliyetçi oy kazandırmıştır. Fakat bir o kadar da Kürtlerin kalbinden silinip gitmiştir. Ama Kürt hareketinin duygusal tepkileri ona daha da büyük oyun akmasına ve cumhuriyetçilerin imkânsız görünen desteğine ulaşmayı sağlamıştır.

Oyunun son sahnesinin finalindeyiz. Tüm yan hikâyeler ve karakterler final için hazırlanıyor. Artık finali Erdoğan yazmıyor. Yurt içinde yazacak olanlar; muhafazakârlar, ılımlı İslamcılar, Kürtler ve bürokrasi. Yurt dışındakiler ise; ABD ve Rusya. Bunlardan biri veya bir kaçı öne çıkıp finalin nasıl olacağına karar verecek. Hep birlikte izleyeceğiz.

KENDİMİZ İÇİN NOT

İşçiler ve çalışanlar, ekonomik sorunlar nedeniyle, dinci tahakküm ve ırkcı söylemlerle olanları sadece izliyor ve başını kaldıramıyor.

Aleviler ise, CHP lideri ve merkezi politakası aracılığıyla devlete entegre edilmiş durumda.

Aydınlar; bir kısmı geçmiş hataların manevi baskısı içinde radikal söylemlerle idare ediyor. Bir kısmı ise Cumhuriyet gazetesi öncülüğünde etkili oluyor. Diğer bir kısmı ise Halk tv ve Sözcü aracılığıyla Askeri Cumhuriyet kanalına çalışıyor.

Kürtler ise çok başlı; baskı ve şiddete karşı birlik, fakat yasal ve açık mücadele konusunda bölünme yaşıyor. Kurmay heyeti olmayan veya cezaevinde olan bu kesim, kesik başın hikâyesini oynuyor.

Az sayıda da olsa örgütlü ve örgütsüz devrimci ve demokratlar finali belirleyecek potansiyeli taşımalarına rağmen kinetik olarak enerjilerini kendi içlerinde tüketerek tamamen etkisiz kalıyorlar.

Yapılması gereken, devrimci ve demokratların SEVGİ VE GÜVENİ kendilerine ve aynı zamanda, dost kişi, grup ve partilere, çalışanlara ve diğer kesimlere verebilmeleridir. Bunun için yapılması gereken ise basit: Kendimizle yüzleşebilmek.

Bu olmadığı müddetçe sadece son oyunda değil, ilerde, ensemizde poza pişirecek Evrenler ve Erdoğanlar dünyasında hiçbir esamemiz okunmayacak.

                                                                                              

 

Yazarın Dİğer Yazıları

 1. 2.ci 'Allahın büyük lütfu' yaklaşıyor mu?
  RAND RTE’yi uyarmış: ordu içinde orta kademelerde bir potansiyel var aman dikkat et diye! Zaten Erdoğan da bu uyarıyı almış ki gerekli çalışmalara çoktan başlamış bile .. Orduyu önce Kürtlerle…
 2. Yüzbaşı İlyas Aydın: Devrimin iyileşmeyen yarası
  Bu yazıda, eti budu belli ve bir türlü belini doğrultamayan Türkiye devrimci hareketinden sadece İlyas Aydın örneğini vererek sol içi şiddetin saflarımızda açtığı yarayı sergilemeye çalışacağım.  Yüzbaşı İlyas Aydın, 1970’lerde…
 3. Ülkemizin sosyo-ekonomik, siyasi yapısı-1
  Bir yanda sosyal bir inancı savunan Alevi kesimlerle, onların kafasını kesmeyi arzu eden İslamcı teröristler aynı apartmanlarda ikamet ediyorlar. Ülkedeki bölünmüşlük sadece ilerici-gerici ekseninde seyretmiyor. İkinci büyük bölünmüş etnisite üzerinden…
 4. Aydınların Sefaleti
  Aydınların Sefaleti
  22 Ekim 2019
  İştirakçi Hilmi’nin liderliğini yaptığı ve uğruna öldürüldüğü mücadelesine 100 yıl sonra dönüp baktığımızda acı bir gerçekle karşılaşıyoruz. Dönemi belirleyen iki hâkim sınıf partisinden biri olan Hürriyet ve İhtilaf Fırkası (H.İ.F.)…
 5. Kitleleri birleştiren iki güç: Demirtaş ve İmamoğlu
  Diktatörlüğe karşı olan bizler, bu iki liderin eksiklik ve kurumsal pozisyonlarını abartmadan, onların aidiyetlerini, ‘aşil topuklarını’ bilerek, İmamoğlu’nun ısrarlı ve ahkâm kesmeyen tavrını ve Demirtaş’ın seçimlerde izlediği ‘büyük tehlike için…
 6. Erdoğan nereye koşuyor?
  Erdoğan nereye koşuyor?
  24 Temmuz 2019
  Bu soruya doğru cevabı verebilirsek sanırım iktidarın geleceğini de az çok tahmin edebileceğiz. Erdoğan iktidarı, ekonomik kriziyle, siyasi alandaki terör severliğiyle, ideolojik düzeyde ortaçağ zihniyetiyle ve de örgütsel olarak her…
 7. Devrimci hareketin can alıcı sorunu
  Temel Demirer, son seçimde, boş oy atan Sibel Özbudun ve kendisinin tutumlarını açıklayan yazılarına yaptığım eleştiriye öfkeyle cevap vermiş. Öfke duygu demektir. Tartışmalarda bilgi ve mantık yerine duygular geçiyorsa, o…
 8. İmamoğlu'nun cesareti nereden geliyor?
  Niye seçime girip yasal gözükecek hileler ve atraksiyonlarla uğraşıyor ki? Kayyum atasın olsun bitsin! Demek ki bu oyunda karşılıklı güçler devrede. İşte bütün bunlar diktatörlüğümüzün Madein-NATO olduğunu gösteriyor. 23 Haziran,…
 9. CHP: umut mu yoksa çaresizlik mi?
  CHP ve sağ tabanının gözünü açacak olan ise, ekonomik ve siyasi kriz anıdır. Özellikle Erdoğan’ın iktidarı kaybetme korkusuyla CHP’ye yönelmesi örneğin CHP’li belediyelere Kayyum ataması vb. adımları bu kitleyi devrimci…
 10. Erdoğan'ın (ve AKP'nin) krılma noktaları ve HDP
  AKP’ye diş bileyen kendi seçmenini tüm anti-Kürtçü politikalarına rağmen Millet İttifakını desteklemeye yönlendiren HDP’nin bu hamlesi, sosyalist hareketlerin çok ötesinde bir gelişmişliğe işaret ediyor. Bu bölümde esas olarak AKP yani…
 11. Bidon Kafalılar ve Chape varya Chape
  Yukardaki başlık; ezilen, horlanan ve sömürülen kitlelerin bir araya gelmemesi için yürütülen kampanyanın şifresi. “Bidon kafalılar, cahiller, göbeğini kaşıyanlar, her yeri pisletenler” vb. ajitasyonlarla halkın bir kesimi aşağılanmakta ve bu…
 12. Allahsız Müslümanlar ve İslamcı Laikler -1
  Gelinen noktada toplum giderek diyalektik ikili bir kamplaşmaya doğru akmaktadır. Bir yanda milliyetçi-ulusalcı-İslamcılar diğer yanda kadınlar, emekçiler, Aleviler, Kürtler, aydınlar, ötekileştirilenler ve demokratlar. Ülkemizdeki toplumsal ırmak ne yazık ki yüz yıldır…
 13. Devrimci ve Sosyalist kamuoyuna
  68'liler Birliği Vakfı başkanının açıklamasına cevap: Devrimcilik ülkemizde ezilen halkların yanında olmak demektir; onların haklı ve meşru isteklerini desteklemek, acılarına ortak olmak ve onlara yapılan zulüm ve katliamlara karşı durmak…
 14. Normal ve anormal insan profili
  Diktatörlerin ilk işi, yargıyı yani az-çok çalışan vicdanı söküp atmaktır. Onun yerine kendi hastalıklı, monolitik beyninin ürettiği her kararı aynen onaylayan bir vicdan mekanizmasını yani vicdansızlığı ikame ederler.  İnsanda, davranışlarını,…
 15. Ya biat ya mevt ya da ortak hareket!
  İslami kurallar acımasız ve kesindir: ya biat ya da mevt.. İşte o noktaya hızla yaklaşıyoruz! Tehlike içinde olanlar: emekçiler, çalışanlar, seküler, laik ve modern yaşamdan yana olanlar, Kürtler, Aleviler, aydınlar ve diğerleri.…
 16. Türkiye'de sağ partilerin paradigması ve AKP'nin geleceği
  Eğer ekonomik istikrar bozulur veya Ergenekon ittifakı parçalanırsa bu güçler hiç tereddüt etmeden yeni bir sağ partiye doluşmakta tereddüt etmeyeceklerdir. Demek ki aşağıdan yukarı kitlelerin Erdoğan iktidarını alaşağı edeceği bir…
 17. Enseyi karartmak yok!
  Enseyi karartmak yok!
  5 Kasım 2015
  AKP ve Erdoğan’ın sonu, İslami cumhuriyet yolunda ki telaşlı ve yanlış adımları ile kendi içlerinde ki kurtçuklar ve ekonomik kriz vasıtasıyla olacaktır. Ama bu sonu hızlandıracak, dolayısıyla, bizim ihtiyacımız olan ise,…
 18. AKP'nin düşüş eğrisi
  Anketlerde AKP’ye oy vereceklerin oranı %40 civarında gösteriliyor. Fakat aynı halk, Başkanlık sistemini, Suriye politikasını ve diğer hükümet icraatlarını %70 civarında bir oy oranıyla kabul etmiyor. Bu da onun bir…
 19. Acıları Bal eyleyemeyen HDP'li bazı solcular
  RTE’nin anti-Kürt hamlesi, PKK’nın silahlı mücadelesinden daha çok Hükümete bakan verme vb. taktiklerle boşa çıkartılabilirdi. RTE ve AKP’ye göre HDP=PKK veya 'terörist' değil mi? 1 Kasım erken seçim Hükümetinde HDP’lilerin…
 20. 'Barış süreci' şimdi başlıyor
  Barış Blok çalışması, benzer terkibiyle ülkenin her yerinde toplanmalı ve ortak hareket imkânına kavuşmalıdır. --SAVAŞA KARŞI BARIŞ, ÖLÜME KARŞI YAŞAM başlığı altında yapılan toplantıya CHP, HDP milletvekilleri, SDP, SYKP, Halkevleri; KESK,…
 21. Var olan Sol’un iktidar olma potansiyeli ve şansı
  Türkiye de Marksist sol, esas olarak kendi geçmişiyle ve mirasıyla ilgilenmeyerek sırasıyla Sovyetler Birliği, Çin, Arnavutluk, Latin Amerika vb. kendi dışındaki güçlere yaslanarak güç olmaya çalıştı.. Nihat Ekinci’nin Diyarbakır Grup'da…
 22. Umuttan gerçeğe..
  Umuttan gerçeğe..
  7 Mayıs 2015
  1960'lı yılların başından itibaren Avrupa merkezli başlayıp tüm dünyayı kısa zamanda saracak olan anti-kapitalist içerikli etkin bir muhalefet, özellikle gençler arasında egemen olmaya başladı. İki kutuplu dünyada sosyalist deneyimlerin bir…
 23. Görünen köy: 2015 Genel Seçimi
  AKP, ekonomik veya anti-demokratik-anti-seküler bir krizle birlikte tümden buhar olacaktır. Fakat her koşul da iktidarı bırakmayacaktır. Bu nedenle iç savaşa hazırlandığını görmemiz gerekir. HDP barajı aşmakiçin Selahatin Demirtaş'ın yolunu izlemek…
 24. Sevgili Niyazi abi..
  Sevgili Niyazi abi..
  15 Ekim 2014
  "Zaman, kimlerin ölümsüzleştiğini, kimlerin daha nefes alırken havyar yiyip viski yudumlarken ölü bulunduğunu elbette çok yakında saptayacaktır" --Niyazi Ağırnaslı Selam olsun sana ve torunun Suphi gibi insanlığın koruyucularına! Senin nezdinde…
 25. 2014 Seçimlerinde rakamlar konuşuyor
  Sonuç, CHP lideri ve kurmaylarının seçimler ve ittifak stratejisindeki öngörüsüzlüklerinin bir ifadesidir. -AKP'ye daha önce akmış olan seküler yaşamdan yana olan oylar geri dönmektedir. 1-ERDOĞAN VE EKİBİ BÜYÜKŞEHİRLER VE KÜRT…
 26. Sosyal demokrasinin ayak sesleri...
  31 Mayıs Cumartesi saat 14.00 de Mersin Sanayi ve Ticaret Odası büyük salonunda KÜLTÜRLER ARASI DİYALOG ve BARIŞ İÇİNDE YAŞAMA "Farklı ama Eşit" başlığı altında bir panel düzenlendi. Paneli Başkan Ahmet…
 27. Post-devrim durumu ve seçimler
  Eğer yolunuzu kesen iki kişiden biri cüzdanınızı diğeri ise canınızı almak isterse elbette ki canınızı değil cüzdanınızı verirsiniz. Bu uzlaşma tarzını kitleler kendi anlayışına göre uygulayıp cebi delik perişanlar olarak…
 28. Algı yönetme sanatı ve yerel seçim tahmini*
  Kapitalist-emperyalist sistemde, ekonomiyi takip eden fakat dönüp tekrardan ekonomiyi ve sosyal hayatı düzenleyen politikada da gizlilik esasdı. İşte bu nedenlerle Cinayet, katliam, yasadışı elde edilen kar, devleti hortumlama, suiistimal vb.…
 29. Dev-Genç saymanı Ahmet Bozkurt'u uğurlarken..
  '69 sonundaki en büyük gelişme, 6. Filonun İzmir'e gelmesi ile başladı. Bunun üzerine Dev-Genç, militanlarının büyük bir kısmını İzmir'e yönlendirdi. Ankara'dan İzmir'e 6. filoyu protesto için giden militanların mola sırasında…
 30. Ülkede devrim değil, darbe durumu var
  Bugün ülkemize baktığımızda devrim koşullarının olmadığını, aksine darbe koşullarının hızla olgunlaştığını görüyoruz. Bana göre darbe durumu şöyle bir şey: YÖNETENLERİN ESKİSİ GİBİ YÖNETEMEDİKLERİ, YÖNETİLENLERİN DE BUGÜNKÜ GİBİ YAŞAMAK İSTEMEMELERİ HALİ.…
 31. Yerel seçimler öncesi HDP'ye çağrı
  İstanbul kent yönetimini almak hayal değildir. 28 yıl önce düşündüğüm projelerden biri şöyleydi: Önemli bir kentte yerel yönetimi alarak buradaki uygulama ve tarzımızla belki de dünyaya bile örnek olacak bir…
 32. Demokrasi paketi, Ergenekon ve tribün
  Demokratlaşma vb. paketler ile Ergenekon vb. operasyonların ortak özelliği, öze dokunmamaları yani kenardan dolaşıp puan alma stratejisini uyguluyor olmalarıdır. Örneğin: Ergenekon davasında yargılananların hiçbirisi yaptıkları veya organize edip sorumluluk taşıdıkları…
 33. Rojeveye Ağıtı ve Destanı
  Çoğunlukla aynı milliyetten hakların yaşadığı bir coğrafyanın belli bir bölgesi özel bir isimle adlandırılmaya başlanmışsa orada 'farklı şeyler' yaşanıyor demektir. Suriye'nin kuzeyi, Batı Kürdistan deği, ama Rojava.. Dünyanın gözlerini kapadığı…
 34. Düşük Yoğunluklu Barış*
  Devletin barış yapabilmesi, bunu kalıcı ve demokratik kılabilmesi için Milli Siyaset Belgesi'ni kaldırması ve bu Anayasaya bağlı olarak kurulmuş tüm legal ve yarı legal örgütlenmeleri fesih etmesi gerekir. Bu açıdan…
 35. Türk Gladyosu Barış Masasına oturmak istiyor
  Paris'te 3 devrimci kadının öldürülmesi, Sinop, Samsun ve Hatay illerinde Ergenekon Milis Güçlerinin hareketliliği, bize iki noktanın altını çiziyor: Birincisi, Türk Gladyosunun Bölge Başkanlığının olduğu 3 il gerçeğini ve İkincisi…

ANALİZ

ANALİZSon HDP Operasyonu ve Muhalefet / Mehmet Özgen

Son HDP Operasyonu ve Muhalefet / Mehmet ÖzgenHDP'nin 2014-2015 MYK'sı tutuklandı.. Saraydan talimat alan savcının gerekçesi Kobani protestolarına dayanıyor.…